Młodzież klasy drugiej Technikum Hotelarstwa i Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki wraz z wychowawcą Iwoną Winiarczyk Kapsą i nauczycielem historii Jerzym Strzyżem odbyła podróż w przeszłość do czasów II wojny światowej. Uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, której celem było zapoznanie się z historią obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie.
Zajęcia rozpoczęły się projekcją filmu pt. „Młodość w trudnych czasach. Losy Zacheusza Pawlaka”, na podstawie którego młodzież uzupełniała karty pracy, odpowiadając na pytania dotyczące losów bohatera. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie terenu obozu. Przewodnik opowiadał o tym, jak więźniowie byli odzierani z godności, imienia, jak stawali się obozowym numerem, umierali na skutek trudnych warunków bytowych, ginęli w egzekucjach, mordowani w komorach gazowych. Uczniowie oglądali wystawy poświęcone historii obozu znajdujące się w wnętrzach baraków. Ostatnim miejscem, które zwiedzili było Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy pomordowanych. Słowa napisu umieszczonego na tym pomniku „ Los nasz dla was przestrogą” pobudził wszystkich do głębokiej refleksji. Była to niezwykła i niezapomniana lekcja historii, która uświadomiła jak okrutne było życie w obozie.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ogrodu botanicznego UMCS w Lublinie. Młodzież zwiedzała ogród budzący się do życia po zimowym odpoczynku. Przewodnik zapoznał uczestników z roślinami, krzewami, drzewami jakie występują na obszarze 21ha. Rolnicy
i hotelarze z ciekawością przyglądali się takim roślinom jak: wanilia, pieprz, trzcina cukrowa, bawełna, bananowce, filodendrony, sagowce, fikusy i inne. Chętni mogli spróbować jak smakuje czosnek niedźwiedzi.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie lubelskiego rynku, Trybunału Koronnego i Zamku Lubelskiego (Stare Miasto i Plac Zamkowy).