- Jest duże zainteresowanie placem zabaw, skate parkiem, siłownią pod chmurką – mówi Gustaw Saramański, wicestarosta opatowski.
W różne dni wybraliśmy się z aparatem fotograficznym na plac rekreacyjno-wypoczynkowy. Za każdym razem było mnóstwo osób: rodzice z dziećmi, młodzież, osoby starsze.
- Tak, można powiedzieć, że z placem trafiono w dziesiątkę – mówi pani Janina, mieszkanka Opatowa. – Takie miejsce było potrzebne. Poza tym zagospodarowano teren, na który nikt wcześniej nie miał pomysłu.
Zdaniem kobiety, każdy znajdzie tu coś dla siebie. – Korzystam z siłowni. Ćwiczę nogi – dodaje pani Janina. – Bardzo fajne są kołowrotki do ćwiczenia mięśni rąk.
Tymczasem mnóstwo dzieci bawiło się placu zabaw. Anna przyszła z 6-letnim Jankiem i 10-letnią Amelką.
- Przede wszystkim jest duży wybór zabawek. Są zjeżdżalnie, karuzele, huśtawki, wszystko o imponujących rozmiarach. Moje dzieci są zachwycone, bo w żadnym miejscu w Opatowie ani w okolicy takie placu zabaw nie ma. Teraz dzieci nie chcą chodzić na inne place zabaw w mieście, jak tylko tutaj – podkreśla pani Anna.
Pan Kazimierz przyszedł z Darią, 10-letnią wnuczką. – Ja siedzę na ławce, czytam gazetę. Wnuczka biega z jednego miejsca do drugiego. Dla mnie to komfort. Plac ogrodzony, są kamery, do głównej ulicy daleko, chodzą pracownicy. Takiego miejsca właśnie brakowało. Fajnie, że powstało u nas, w Opatowie – mówi pan Kazimierz.
- Przyjechaliśmy z gminy Iwaniska – mówi Paweł, który na Promenadę zabrał dziewczynę, Marzenę. – Czytaliśmy w gazetach i w Internecie. Mówili w radio. Przyjechaliśmy na targ, przy okazji zajechaliśmy po prostu zobaczyć, jak to wszystko wygląda z bliska – mówi. – Rzeczywiście robi wrażenie. Takie miejsce jest bardzo potrzebne. Proszę rozejrzeć się dookoła, ile jest osób. Ilość osób świadczy o tym, jak bardzo brakowało takiego miejsca. To dobra alternatywa dla dzieci przed siedzeniem przed komputerem czy komórką – dodaje.
Plac rekreacyjno-wypoczynkowy, wybudowany przez powiat opatowski na Promenadzie w Opatowie został uroczyście otwarty 1 lipca. To jedno z większych tego typu miejsc w regionie.
- Zagospodarowanie działki do tej pory nie było atrakcyjne pod jakimkolwiek względem – mówi Aneta Bławat, radna Rady Powiatu Opatowskiego. - Uatrakcyjniliśmy ten teren i jestem pewna, że będzie przyciągał mieszkańców i turystów, bo to jeden z najlepiej wyposażonych placów rekreacyjno – wypoczynkowych w regionie. Ta inwestycja w turystykę, to promocja i rozwój gospodarczy powiatu.
Na placu jest miejsce do zabawy dla dzieci, strefa wypoczynku dla starszych, siłownia na powietrzu, skatepark, park linowy, ścianka wspinaczkowa, ślizg zjazdowy, boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, huśtawki, karuzele oraz wypożyczalnia rowerów, a w okresie jesienno - zimowym będzie również lodowisko.
Bardzo mocno postawiono na bezpieczeństwo. Wszystkie urządzenia są atestowane i posiadają odpowiednie certyfikaty. Teren jest ogrodzony, doskonale oświetlony i wyposażony w monitoring. Z atrakcji można korzystać za darmo, codziennie w godzinach od 8 do 22.
Szacunkowy koszt inwestycji to ponad pięć milionów złotych. Początkowo zakładano sfinansowanie inwestycji w całości z budżetu powiatu. Jak tylko pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania, to powiat z niej skorzystał i pod koniec lutego tego roku podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim na dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
- To pierwsza inwestycja realizowana przez powiat opatowski, która bezpośrednio powiązana jest z turystyką i rekreacją. Chcemy przyciągnąć do nas turystów, nie tylko z naszego powiatu czy województwa, ale z całego kraju. Inwestycja zatrzyma turystę na dłużej niż kilka godzin. Turyści przez Opatów wyłącznie przejeżdżają, zatrzymując się tylko na czas zwiedzania kolegiaty i podziemnej trasy. Aby turysta został dłużej, to potrzebna jest solidna oferta turystyczna. Zaczynamy od miejsca rekreacji nad Opatówką. Plac jest dedykowany turystom i mieszkańcom – podkreślał Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski podczas podpisania umowy w lutym tego roku na dofinansowanie Placu Zabaw i Rekreacji, Domu Muzealnego oraz doposażenia Podziemnej Trasy Turystycznej.
Inwestycja realizowana jest w ramach działania 7.2 „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów” Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.
Michał Leszczyński