W związku z pojawieniem się na wschodnich obszarach Polski kolejnych ognisk Afrykańskiego pomoru świń i dzików (ASF), Powiatowy Lekarz Weterynarii, Bogusław Mąka prosi o zachowanie szczególnej ostrożności. Konieczne jest również wzmożenie czujności i zgłaszanie każdego przypadku znalezienia martwego lub odstrzelonego chorego dzika.
Jak zastrzega Bogusław Mąka, PIW w Opatowie, ASF jest zakaźną chorobą wirusową świń i dzików zwalczaną z urzędu, która powoduje ogromne straty w gospodarce narodowej. Choroba ta natomiast jest całkowicie niegroźna dla zdrowia ludzi.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opatowie przypomina, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 sierpnia 2016 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wprowadzania w 2016 roku na terytorium Polski „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”, obowiązuje program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń tym groźnym dla świń i dzików wirusem.
Zgodnie z przepisami prawa Powiatowy Lekarz Weterynarii ma obowiązek pobieranie próbek z terenu powiatu opatowskiego do badań laboratoryjnych w kierunku wykrycia afrykańskiego pomoru świń od każdego znalezionego martwego lub odstrzelonego dzika.
Wobec tego PIW uprzejmie prosi o zgłaszanie wszystkich przypadków znalezienia padłych dzików, włącznie z dzikami zabitymi w wypadkach komunikacyjnych oraz odstrzelone chore dziki.
- Ze względu na wysokie zagrożenie ASF wszystkie zwłoki dzików i ich części są traktowane jako pochodzące od zwierząt podejrzanych o tą chorobę. Zwłoki zwierząt znajdowane na drogach czy innych terenach w oczywisty sposób nie pochodzą od zwierząt łownych zabitych z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi, więc muszą być traktowane jako materiał przeznaczony do utylizacji – wyjaśnia Bogusław Mąka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opatowie.