Bardzo dobre statystyki w ilości przewiezionych osób i sprzedanych biletów zanotował we wrześniu Powiatowy Zakład Transportu w Opatowie. – Mamy wzrost na poziomie pięćset procent w porównaniu z miesiącami poprzednimi – mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski. – To dla nas miłe zaskoczenie. Nie spodziewaliśmy się.
Na wszystkich liniach sprzedano łącznie ponad trzy tysiące biletów, do tego doszła też sprzedaż biletów miesięcznych, w większości dla młodzieży dojeżdżającej do szkół.
- Myślimy o zakupie kolejnego autobusu, około 35-osobowego. Miesiące kolejne zapowiadają się w statystykach podobnie jak wrzesień – zauważa starosta.
Skąd taki wzrost? – To na pewno młodzież dojeżdżająca do szkół oraz osoby jadące do pracy, lekarza, załatwiające różne sprawy w urzędach – uważa Tomasz Staniek.
We wrześniu największą popularnością cieszył się kurs z Opatowa przez Słabuszewice, Kaczyce, Strzyżowice. Na drugim miejscu, z Czekarzewic do Ożarowa, na trzecim z Opatowa do wsi w gminie Sadowie.
- Są kursy, którymi podróżuje mniej osób, ale są połączenia, gdzie codziennie nie ma wolnych miejsc – dodaje starosta opatowski. – Ogromny wzrost zanotowaliśmy też w sprzedaży biletów miesięcznych. Autobusami Powiatowego Zakładu Transportu do szkół dojeżdża młodzież głównie z gmin Tarłów i Ożarów.
Tomasz Staniek, starosta opatowski nie kryje radości. – Kiedy uruchamialiśmy pierwsze kursy, wyśmiewano nas, że będziemy wozili przysłowiowe powietrze. Jak się teraz okazało, uruchomienie kursów było strzałem w dziesiątkę – podkreśla. –Od mieszkańców powiatu opatowskiego mamy już kolejne sygnały o potrzebie tworzenia kolejnych linii. Analizujemy zasadność i prawdopodobnie od dwóch do trzech nowych linii powstanie niebawem.
W kwietniu tego roku Powiatowy Zakład Transportu umożliwił też dojazd mieszkańcom powiatu do Kielc, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
- Wielokrotnie sygnalizowano brak możliwości dotarcia regularną komunikacją publiczną do Kielc, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, do lekarza, do urzędu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, wiosną stworzyliśmy taką możliwość. Na trasie kieleckiej są dni, że nie ma wolnych miejsc – zauważa Tomasz Staniek.
Warto podkreślić, że powiat opatowski jako jedyny w województwie świętokrzyskim i jeden z niewielu powiatów w kraju, w 2019 roku utworzył Powiatowy Zakład Transportu w celu realizacji zadania rządowego, likwidującego tak zwane białe plamy transportowe, chwilę po tym jak polski rząd przyjął ustawę o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Za te pieniądze, samorządy mogą przywracać lokalne połączenia autobusowe. Cel był jeden: mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.
- Wielokrotnie mieszkańcy powiatu narzekali na brak możliwości dojazdu publicznym transportem gdziekolwiek. Rodzice dzieci z gminy Sadowie wybierali szkoły w Ostrowcu, bo z Opatowem nie było połączenia. Teraz to się zmieniło – podkreśla starosta opatowski. - Jako jedyny powiat w województwie świętokrzyskim oraz czwarty powiat w Polsce, mamy 34 linie komunikacyjne. Zaczynaliśmy od jednego autobusu. Dzisiaj mamy siedem, w tym jeden niskopodłogowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych na wózku. Planujemy zakup kolejnego.
Renata Dobrowolska, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Zakładu Transportu w Opatowie powiedziała, że dodatkowo na wszystkich przystankach, na których zatrzymują się autobusy PZT, rozwieszono czytelne i aktualne rozkłady jazdy.
- Jesteśmy obecni w największej internetowej wyszukiwarce połączeń. Planujemy uruchomienie płatności za bilety przez Internet. Modernizujemy swoją stronę internetową pod kątem intuicyjnego wyszukiwania poszczególnych linii – mówi dyrektorka.
Powiat opatowski jest największym beneficjentem Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach w zakresie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na 2021 rok władze powiatu opatowskiego podpisały umowę na dofinansowanie na milion osiemset tysięcy złotych.