Rolnicy z całego województwa świętokrzyskiego przyjechali do Opatowa, aby dziękować za tegoroczne plony. Na rynku prezentowane były wieńce dożynkowe. Nie zabrakło również tradycyjnych obrzędów, wiejskiego jadła i ludowej muzyki.
Organizatorzy XIX Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich od sobotniego popołudnia spoglądali w niebo i uważnie sprawdzali prognozę. A to za sprawą tego, że załamanie pogody sprawiło, że nad Opatowem w nocy z soboty na niedzielę przeszedł intensywny deszcz.
– Modliliśmy się o to, aby w czasie uroczystości dożynkowych była pogoda, abyśmy mogli podziękować Panu Bogu za plony – podkreślali rolnicy, którzy przyjechali do Opatowa na dożynki.
Przed południem, zanim na rynku pojawili się pierwsi wystawcy i rolnicy, zza chmur wyjrzało słońce. Delegaci ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego przygotowały okazałe wieńce dożynkowe. Uroczystości połączone były z diecezjalnymi dożynkami, więc w Opatowie pojawiły się również przedstawiciele dekanatów z diecezji sandomierskiej.
XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie zostały zainaugurowane uroczystą mszą św. w Kolegiacie św. Marcina. Biskup Edward Frankowski w homilii skierowanej do rolników odwołał się do przypowieści o siewcy, a także podkreślał jak ważne w dzisiejszym świecie są wartości chrześcijańskie, dla których ostoją jest polska wieś.
Uroczystości dożynkowe kontunuowanie były na opatowskim rynku. Starosta Tomasz Staniek i wicestarosta Małgorzata Jalowska podczas powitania podkreślali, że Ziemia Opatowska, to region w 80% rolniczy, mogący pochwalić się nie tylko stojącą na wysokim poziomie produkcją rolno-spożywczą, ale również zabytkami i piękną przyrodą. Tomasz Staniek i Małgorzata Jalowska przekazali również szczególne pozdrowienia, podziękowania i wyrazy najwyższego szacunku wszystkim świętokrzyskim rolnikom.
– Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud – podkreślali starosta i wicestarosta opatowski.
Dalsza część uroczystości to tradycyjne obrzędy dożynkowe, które zostały zapoczątkowane przekazaniem przez starostów XIX Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich - Renatę Jędrzejewską i Edwarda Kupca, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego Andrzejowi Bętkowskiemu, chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Każdy z przywiezionych do Opatowa wieńców został przez delegacje obśpiewany i obtańczony. Tradycyjnie po skończonej prezentacji, komisja konkursowa wyłoniła najpiękniejszy wieniec. W tym roku nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale będzie reprezentować konstrukcja z gminy Koprzywnica w powiecie sandomierskim. Kolejne miejsca na podium przypadły wieńcom z powiatu kieleckiego i staszowskiego.
Podczas dożynek na scenie prezentowały się świętokrzyskie zespoły ludowe, a także m.in. młodzież z Opatowskiego Ośrodka Kultury, oraz gościnnie artyści z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Regionalne widowisko pod tytułem „Świętokrzyskie igrce” przygotował natomiast Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Jednak to nie jedyne atrakcje jakie czekały na gości, którzy przyjechali na opatowski rynek. Na kilkudziesięciu stoiskach prezentowali się wystawcy z branży rolniczej, mechanicznej, spożywczej czy budowlanej. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji z terenu województwa świętokrzyskiego. Artyści ludowi prezentowali wyroby rękodzielnicze, a zespoły muzyczne z różnych części naszego regionu zabawiały tłumy ludzi, które w niedzielę wybrały się do Opatowa. Bardzo dużą popularnością cieszyły się stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie każdy mógł spróbować tradycyjnych polskich potraw. W przeważającej części zostały one przygotowane z tegorocznych zbiorów.
Gwiazdą tegorocznych XIX Dożynek Wojewódzkich w Opatowie był zespół Brathanki, a następnie mieszkańców Opatowa do późnych godzin nocnych zabawiał, przy tanecznych hitach, zespół Drims.