Prawie czterysta tysięcy złotych pozyskał Powiat Opatowski na realizację ważnego programu „Specjalny znaczy lepszy - wsparcie dla uczniów szkół podstawowych w ramach Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w Niemienicach i Dębnie”.
Celem projektu – jak wyjaśnia Tomasz Staniek, starosta opatowski - jest wsparcie 37 uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, poprzez realizację zajęć specjalistycznych mających na celu stymulowanie rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności szkolnych oraz realizację zajęć dydaktyczno - wyrównawczych.
Z programu – co ważne – skorzysta też siedmiu nauczycieli zatrudnionych w Niemienicach i Dębnie. Poprzez kursy i szkolenia nabędą dodatkowe uprawnienia do prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Projekt obejmuje też zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu specjalistycznego do wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w obydwóch Specjalnych Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych.
Realizację projektu podzielono na pięć istotnych zadań. Pierwsze to indywidualne zajęcia specjalistyczne stymulujące rozwój poznawczy i zmniejszający trudności w nauce: zajęcia z muzykoterapii, logopedii, dogoterapii, zajęcia z elementami Metody Behawioralnej, alternatywne sposoby komunikacji AAC, trening metodą biofeedback, stymulacja polisensoryczna metodą Snoezellen. Drugie, indywidualne zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, zajęcia komputerowe z elementami terapii wspierającej, usprawnienie technik szkolnych, indywidualne zajęcia komputerowe z elementami terapii wspierającej. Trzecie, indywidualne zajęcia terapeutyczne w zakresie terapii ruchu: integracja sensoryczna, rehabilitacja, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, hipoterapia, alpakoterapia, hipoterapia. Czwarte, kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli: masaż dźwiękiem metodą Petera Hessa I stopień, kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej, szkolenie eeg Biofeedback I stopnia. kurs rewalidacji indywidualnej, nauka programowania dla nauczycieli klas 1-3, obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących. Piąte, wyposażenie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt specjalistyczny do wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- To dla nas ogromne wsparcie, a dla dzieci możliwość skorzystania z zajęć i terapii, w normalnych, szkolnych warunkach często niedostępnych ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia i realizacji – ocenia Tomasz Staniek, starosta opatowski.
Całkowity koszt projektu zamknie się kwotą 427 tysięcy 482 złote. Wkład własny powiatu to 43 680 złotych. Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej wynosi 383 802,50 złotych.
Realizacja projektu już trwa. Niepełnosprawne dzieci biorą udział w zajęciach i terapiach: na krytej pływalni, masaż dźwiękiem czy hipoterapia.