PODZIEMIA HISTORIA

Opatów należy do najstarszych osad ziemi sandomierskiej. Wzmiankowany od XII w. stanowił ważny węzeł szlaków handlowych między innymi z Frankfurtu, Brna, Koszyc, Wilna i Gdańska. Dzięki korzystnym przepisom celnym składowane były tu między innymi przyprawy i korzenie, herbata, kawa, tytoń, orzechy, wina, piwa czy miody. Miasto miało przywilej składu na sól i śledzie. Piwnice doskonale sprawdzały się również jako składy płótna, futer, skór, ceramiki czy wyrobów metali szlachetnych. Proces powstawania „podziemnego miasta” rozpoczął się prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV w. „Złoty wiek” Opatowa przypada na okres, gdy jego właścicielem był kanclerz Krzysztof Szydłowiecki (lata 1514-1532). A że opasane murami miasto ograniczało inwestycje budowlane, mieszczanie i kupcy zaczęli schodzić pod pierwszą kondygnację piwnic – na drugi i trzeci poziom. Podziemny labirynt stanowił  również  znakomite schronienie przed wrogiem. Dla celów wentylacji wykonywano pionowe lub ukośne szyby pomiędzy kondygnacjami, by nie dopuścić do zawilgocenia wyrobisk. W czasach niebezpiecznych przestronne podziemia pełniły również rolę schronów. Gdy znaczenie Opatowa jako ośrodka handlowego spadło, opustoszałe poziomy piwnic odeszły w niepamięć, aczkolwiek w czasie II wojny światowej ukrywano w nich Żydów, a lokalna placówka AK miała swoją strzelnicę. Po II Wojnie Światowej w Opatowie pojawił się problem osiadania budynków.

Piwnice te na przełomie lat 60-70-tych były penetrowane przez członków Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej pod kierownictwem inż. Stanisława Nowosielskiego z Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku podjęto kompleksową akcję ratunkowo-zabezpieczającą. Ogromny wkład w ratowanie miasta oraz zabezpieczenie zabytkowych piwnic mieli profesor Zbigniew Strzelecki i opracowana przez niego polska metoda naukowa „Z-S” a także górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu. Część piwnic została udostępniona do zwiedzania już w roku 1984.

Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie liczy ok. 500 metrów i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnię rynku.