fb

Strona główna

PODZIEMIA HISTORIA

PODZIEMIA HISTORIA

Opatów należy do najstarszych osad ziemi sandomierskiej. Wzmiankowany od XII w. stanowił ważny węzeł szlaków handlowych między innymi z Frankfurtu, Brna, Koszyc, Wilna i Gdańska. Dzięki korzystnym przepisom celnym składowane były tu między innymi przyprawy i korzenie, herbata, kawa, tytoń, orzechy, wina, piwa czy miody. Miasto miało przywilej składu na sól i śledzie. Piwnice doskonale sprawdzały się również jako składy płótna, futer, skór, ceramiki czy wyrobów metali szlachetnych. Proces powstawania "podziemnego miasta" rozpoczął się prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV w. „Złoty wiek” Opatowa przypada na okres, gdy jego właścicielem był kanclerz Krzysztof Szydłowiecki (lata 1514-1532). A że opasane murami miasto ograniczało inwestycje budowlane, mieszczanie i kupcy zaczęli schodzić pod pierwszą kondygnację piwnic – na drugi i trzeci poziom. Podziemny labirynt stanowił  również  znakomite schronienie przed wrogiem. Dla celów wentylacji wykonywano pionowe lub ukośne szyby pomiędzy kondygnacjami, by nie dopuścić do zawilgocenia wyrobisk. W czasach niebezpiecznych przestronne podziemia pełniły również rolę schronów. Gdy znaczenie Opatowa jako ośrodka handlowego spadło, opustoszałe poziomy piwnic odeszły w niepamięć, aczkolwiek w czasie II wojny światowej ukrywano w nich Żydów, a lokalna placówka AK miała swoją strzelnicę. Po II Wojnie Światowej w Opatowie pojawił się problem osiadania budynków.

Piwnice te na przełomie lat 60-70-tych były penetrowane przez członków Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej pod kierownictwem inż. Stanisława Nowosielskiego z Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku podjęto kompleksową akcję ratunkowo-zabezpieczającą. Ogromny wkład w ratowanie miasta oraz zabezpieczenie zabytkowych piwnic mieli profesor Zbigniew Strzelecki i opracowana przez niego polska metoda naukowa „Z-S” a także górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu. Część piwnic została udostępniona do zwiedzania już w roku 1984.

Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie liczy ok. 500 metrów i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnię rynku.

Drukuj E-mail

Czy wiecie...

- Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie ma długość  ok. 500 m i składa się z 48 piwnic oraz tuneli  

- Ma trzy poziomy, a najniżej położona piwnica znajduje się na głębokości 14, 5 m. pod powierzchnią rynku

- Jej powierzchnia wynosi 599 m2

- Temperatura wewnątrz to 8-12 stopni niezależnie od pory roku

- Najmniejsza z piwnic ma tylko 4,9 m2 , największa 44,50 m2

- Cztery piwnice znajdują się całkowicie pod płytą Rynku, natomiast trzy- pod podwórkami budynków

- Na trasie znajduje się siedem oryginalnych portali, w tym ostrołukowy gotycki

- Przechodząc przez Podziemną Trasę Turystyczną schodzimy lub wchodzimy po ponad 200 schodach

- Od 1 kwietnia trasę odwiedziło ponad 9000 osób